29.12.2009
Piękny śpiew tradycyjnych i współczesnych pieśni bożonarodzeniowych rozbrzmiewał głosami młodych talentów w ośrodku kultury w podwarszawskich Ząbkach. W tegorocznej, II edycji festiwalu, odbywającego się w grudniu pod patronatem Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego, wzięło udział czterdziestu dwóch wykonawców - zespołów i solistów. W etapie finałowym festiwalu zaprezentowało się siedem zespołów i dziewięcioro solistów.
Wykonaniom kolęd przysłuchiwało się znakomite jury festiwalu pod przewodnictwem Haliny Frąckowiak - popularnej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów. W gronie oceniających był również Marek Gaszyński - prezenter, autor tekstów licznych przebojów i książek o tematyce muzycznej oraz Bogdan Gajkowski - wokalista i kompozytor, bardziej znany jako Kapitan Nemo.
W imieniu organizatorów - wśród których jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, Diecezja Warszawsko-Praska, Urząd Miasta w Ząbkach oraz Praska Giełda Spożywcza - uczestników festiwalu powitał dyrektor Praskiej Giełdy Janusz Dąbrowski.
Na początek festiwalowej rywalizacji wszyscy jej uczestnicy zaśpiewali wspólnie kolędę Dzisiaj w Betlejem, przy akompaniamencie ks. Jana Śmigasiewicza.
Podczas festiwalowych przesłuchań można było usłyszeć szeroką gamę interpretacji znanych i mniej znanych pieśni - towarzyszących nam w corocznym przeżywaniu tych podniosłych Świąt - które doznaniom religijnym, związanym z narodzeniem Pana Jezusa, przydają niezapomnianego klimatu. A zatem były zarówno zwykłe jak i wielogłosowe wykonania chóralne - w tym także na nutę regionalną, były elementy bel canta, jak również interpretacje zbliżone do współczesnych stylów muzycznych - w tym do rocka.
Największe uznanie jury w kategorii zespołów zdobył duet "Alegoria" z Warszawy, który wykonał Przybieżeli do Betlejem oraz Dzisiaj w Betlejem. Duet powstał przed kilkoma miesiącami z inicjatywy Szymona Kusarka (śpiew) i Sebastiana Iwanowicza (gitara, aranżacje), którzy swoje talenty połączyli w ciekawy projekt muzyczny. Wokalista jest pedagogiem i animatorem kultury, miłośnikiem teatru i kabaretu; z kolei gitarzysta prowadził zespół muzyczny i warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie oraz w ośrodku profilaktyczno-wychowawczym "Michael". Wspólnie mają na koncie liczne występy w Warszawie i w miastach na terenie kraju. Grają przeboje z dawnych lat, piosenki aktorskie, kabaretowe, utwory z nutką poezji, pieśni patriotyczne oraz kolędy. Ich mocną stroną jest znakomity warsztat muzyczny, lekkość, dowcip i umiejętność nadania świeżego oblicza znanym kompozycjom.
Drugie miejsce zdobyły ubiegłoroczne zwyciężczynie festiwalu - "Faustynki". Działający od trzynastu lat zespół z Helenowa k. Wołomina, pod kierownictwem i batutą Iwony Kalickiej oraz opieką ks. Jana Śmigasiewicza, ma na koncie występy zarówno w kraju, jak i za granicą (Austria, Niemcy, USA). W bogatym repertuarze zespołu znajduje się wiele pieśni religijnych; są także pieśni patriotyczne, utwory klasyczne, ludowe oraz własne. Religijne koncerty "Faustynek" nacechowane są przesłaniem o Miłosierdziu Bożym. "Faustynki" nagrały kilka płyt - w tym w języku angielskim. Wśród członków piętnastoosobowego zespołu są gimnazjaliści, licealiści oraz trzy studentki (studiujące na UKSW i na WAT-ie). W trakcie przesłuchania "Faustynki" wykonały Cichą noc i Gdy się Chrystus rodzi. Zespół zaimponował dojrzałym wykonaniem wielogłosowej aranżacji wokalnej prezentowanych utworów.
Dwa kolejne zespoły zostały wyróżnione: Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca "Jutrzenka" z Jednorożca k. Przasnysza oraz "Schola" z Myszyńca. Prezentując się w strojach regionalnych, "Jutrzenka" poprzez śpiew i taniec kultywuje, zwłaszcza wśród młodzieży, tradycje kurpiowskie. Dwudziestoosobowy zespół dziewcząt, założony przed siedmiu laty przez Bożenę Szulc i Bogdana Jakubowskiego, propaguje kulturę regionu nie tylko na Mazowszu, ale i na Podhalu, a nawet za granicą (w Monachium w Niemczech). Obok przeglądów, konkursów i festiwali, zespół uczestniczy w akcjach charytatywnych. Z kolei "Schola" z Myszyńca występuje głównie w swojej parafii, w czasie mszy i w trakcie ślubów - zapraszana przez nowożeńców. Członkowie zespołu, którego kierownikiem jest siostra Małgorzata Kowalewska, spotykają się już sześć lat. Śpiew daje im wiele przyjemności i przynosi radość ze wspólnego chwalenia Boga.
Uznania jury nie zdobył, godny jednak zauważenia, zespół "Exodus" z Radzymina. Kwintet składający się z wokalistów - Macieja Gronka i Pauliny Łuniewskiej oraz instrumentalistów - Katarzyny Bielińskiej (skrzypce), Michała Rudzińskiego (wiolonczela) i Moniki Szczęsnej (fortepian) wykonał kolędy w sposób klasyczny - charakteryzujący się pięknym brzmieniem, zarówno głosowym, jak i instrumentalnym. Członkowie "Exodusu" są uczniami szkół średnich. Wspólnie muzykują dopiero od kilku miesięcy, ale większość z nich z wykonywaniem muzyki pragnie związać swoją przyszłość zawodową - poczynając od zamiaru podjęcia studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie.
Największe uznanie jurorów wśród solistów zdobyła Edyta Gajcy - na codzień studentka III roku polonistyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - która zaśpiewała Maleńką Miłość oraz Jezus malusieńki. Te utwory, przepełnione liryzmem, doskonale współgrały z jej wrażliwością oraz sporymi umiejętnościami wokalnymi. Dokonania muzyczne Edyty Gajcy były jednak do tej pory związane wyłącznie z "Faustynkami" - wspomnianym laureatem II nagrody festiwalu w kategorii zespołów. Laureatka I miejsca w rywalizacji indywidualnej śpiewa w tym gronie od ośmiu lat. Drugie miejsce zdobyła Paulina Przychodzień, która akceptację jury zdobyła interpretacją kolęd na nutę bardziej rockową. Przy akompaniamencie własnym gitary zaśpiewała Bóg się rodzi oraz Cichą noc. Poza zajęciami w Otwockim Centrum Kultury, pod opieką Sławomira Winnickiego, solistka prowadzi - założony wspólnie ze znajomymi - zespół muzyczny "Snufkin", który wykonuje własne melodie i teksty. Będąc uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Otwocku, jest drużynową 295. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej "Sulima".
Wyróżnienie wśród solistów zdobyła Agata Racka - uczęszczająca do Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie. Wokalnie udziela się głównie podczas akademii okolicznościowych w swoim mieście. Zdobyła już jednak nagrodę główną w Powiatowym Konkursie Poetyckim "Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi" w Dąbrówce. Zaśpiewała wiersz "Obojętność" do muzyki jej opiekuna artystycznego Kazimierza Bryzka - twórcy zespołu "Anima Mea", który wziął również udział w tegorocznej edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
Na zakończenie festiwalu wszyscy wspólnie zaśpiewali Przybieżeli do Betlejem oraz przywołującą sprawy Ojczyzny zwrotkę kolędy, rozpoczynającą się słowami: Podnieś rękę Boże Dziecię - jako, że festiwalowe przesłuchania przypadły akurat w dniu kolejnej rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Na tym jednak festiwal się nie zakończył! Przed nami bowiem uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień oraz koncert nagrodzonych laureatów, który odbędzie się w sobotę 30 stycznia 2010 roku o godzinie 16.00 w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze, przy ul. Floriańskiej 3. Uroczystość uświetni koncert kolęd w wykonaniu góralskiego zespołu "Trebunie Tutki". Na koncert do katedry organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich czytelników - jako że wstęp dla wszystkich jest wolny!
UMZ
ul. Wojska Polskiego 10
05-091 Ząbki
tel. 22 510-97-00 do 01 Biuro Obsługi Interesanta
22 510-97-02 - sekretariat Burmistrza
fax. 22 510-98-88
e-mail: um@zabki.pl
Bank Handlowy w Warszawie S.A.
26 1030 1016 0000 0000 9290 1009 – opłaty za nieruchomości, opłaty lokalne i opłaty skarbowe, podatek od nieruchomości i od środków transportowych
Opłata za gospodarowanie odpadami – opata za śmieci
79 1030 1016 0000 0000 9290 1025
Strefa płatnego parkowania:
23 1030 1016 0000 0000 9290 1063
Wadia:
35 1030 1016 0000 0000 9290 1041
Udostępnianie danych osobowych:
82 1030 1016 0000 0000 9290 1068