EDUKACJA EKOLOGICZNA


O parku miejskim słów kilka przygotował p. Mariusz Astasiewicz, mieszkaniec Ząbek, miłośnik przyrody, ekolog i autor witryn na Facebook'u: "Ząbki między betonem. Miejska przyroda" oraz "Ząbki poznaj okolice".

Park przy ul. Powstańców róg Żbikowskiego, powstał w 2022 r. w ramach projektu „Zielona Przestrzeń rozwój i modernizacja terenów zieleni w Mieście Ząbki”. Stworzenie tego miejsca oparte było o istniejący już i nieprzebyty drzewostan, który na potrzeby użytku mieszkańców został zredukowany, zachowując najwartościowsze i najciekawsze egzemplarze.

Z pozoru zdaje się, że ów skrawek zieleni to typowa brzezina, nic jednak bardziej mylnego. Dostrzeżemy tu co najmniej 13 gatunków innych drzew, także owocowych, przy czym oferta roślinna została wzbogacona o nowe nasadzenia krzewów, traw i bylin.

Na części drzew zamontowano budki lęgowe, zapraszając tym samym ptactwo do zasiedlenia tego zieleńca. Zbudowany w Parku plac zabaw, pumptrack, strefa siły oraz ławki i leżaki skłaniają do spędzania w tym leśnym skwerze wolnego czasu. Podczas korzystania z uroków parku, autor zachęca do bliższego poznania rosnących w nim drzew, które tworzą klimat miejsca. Pretekstem do stworzenia Atlasu był obchodzony w 2022 rok Rok Botaniki.

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się ze wspaniałym albumem autorstwa Mariusza Astasiewicza, który dostępny jest tutaj:


Poznajmy się człowieki. Atlas drzew parku przy ul. Powstańców.pdf



MAGICZNE RÓŻDŻKI I ELIKSIRY to kolejna propozycja naszego mieszkańca, Mariusza Astasiewicza. Omawia w niej rośliny, które pojawiły się w świecie Harrego Pottera, a jednocześnie można je spotkać w Ząbkach. W ten sposób trafiamy do młodego odbiorcy. Każdy pomysł, pozwalający zaciekawić dzieci przyrodą jest przecież na wagę złota.


Zapraszamy do zapoznania się z tą ciekawą propozycją:

Rośliny w świecie Harrego Pottera.pdf


Ogólnopolskie akcje informacyjne:

Kochasz dzieci nie pal śmieci!

W związku z powtarzającym się problemem spalania odpadów w piecach domowych Miasto Ząbki już po raz drugi przyłączyło się do akcji Fundacji Arka „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Przemawiające do wyobraźni plakaty zostały rozwieszone na mieście. Mają one na celu przypominanie wszystkim mieszkańcom, że spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności, ponieważ płacimy za nie zdrowiem.

Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje te zanieczyszczają nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarzany jest chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny - kwaśne deszcze. Wdychanie tych zanieczyszczeń powoduje choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie. 28 000 Polaków, co roku umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza (Raport Komisji Europejskiej, 2005 rok).

Przypominamy, że zakaz spalania odpadów i zagrożenie dla zdrowia jaką powoduje taka działalność dotyczy także trocin, wiórów i ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych oraz drewna pochodzącego z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych (np. ramy okienne) oraz infrastruktury drogowej.


DZIKIE WYSYPISKA

Miasto Ząbki czynnie promuje korzystne dla środowiska gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dlatego w ostatnich miesiącach przyłączyliśmy się do kolejnej akcji edukacyjnej organizowanej przez fundację ekologiczną Arka.

Akcja nosi tytuł „Dzikie wysypiska – Straszne! Nielegalne! Zagrażające zdrowiu i życiu! Obok prezentujemy plakat ostrzegający przed konsekwencjami wyrzucania śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Zaśmiecanie ulic, parków i lasu w pierwszej kolejności niszczy krajobraz, ponadto farby, lakiery, akumulatory i baterie zawierają toksyczne związki zagrażające środowisku. Przekazując odpady komunalne wyspecjalizowanym firmom zapobiegamy skażeniu gleby, wody i powietrza niebezpiecznymi substancjami oraz dbamy o estetyczny wygląd Naszego Miasta.

Cieszymy się, że większość mieszkańców Ząbek pilnie wywiązuje się z obowiązku prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. Już przeszło 3000 rodzin bierze udział w akcji segregowania odpadów i mamy nadzieję, że w 2012 roku przyłączą się kolejne.

NIE ZAŚMIECAJ SWOJEGO SUMIENIA