90 Rocznica Bitwy Warszawskiej

/velacms/solutions/zabki/content/pages/wydarzenia/2010-08/90-rocznica-bitwy-warszawskiej-38/_widgets/contents/_widgets/artykul-1/_widgets/obraz-1

"Cud nad Wisłą" tak od lat mówi się o zwycięstwie Polaków na bolszewikami.

Dumni z tego zwycięstwa, co roku czcimy pamięć poległych, odważnych żołnierzy nieustraszenie biorących udział w walce. Podobnie tego roku, 13 sierpnia zebraliśmy się w Zabkach, pod Pomnikiem "Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku", aby upamiętnić uczestników bitwy pod Ossowem. Na terenie Ząbek miały miejsce ważne dla Polski wydarzenia historyczne. W owym czasie przez Ząbki przemaszerowało wiele jednostek polskich. Stacjonowała tu także 8 Dywizja Piechoty pod dowództwem Gen. Józefa Hallera. Tutaj również w dniu 14 sierpnia 1920 roku mszę polową odprawił kapelan 8 Dywizji ks. Ignacy Skorupka, przed wyruszeniem na pola Ossowskie. Również w Ząbkach w starym budynku hrabiego Ronikiera był zorganizowany tymczasowy szpital polowy.

W tej sławnej bitwie walczyli również mieszkańcy Ząbek, między innymi byli to: Karol Książek, Czesław Bąk i Aleksander Grotman, którzy zgłosili się na ochotnika do wojsk stacjonujących w Ząbkach.

W piątek podczas mszy świętej w Kościele Świętej Trójcy, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej odprawienie mszy św. przez kpt. Ignacego Skorupkę przed bitwą z bolszewikami. Wszyscy uczestnicy uroczystości wraz z kompanią honorową I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki udali się na cmentarz w Ząbkach, by złożyć wieńce pod pomnikiem oraz wysłuchać apelu poległych odczytanego przez kpt. Henryka Blaszyńskiego. Na uroczystościach w Ząbkach gościliśmy m.in. ks. płk Sławomira Żarskiego Administratora Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Przedstawiciela Wojewody Mazowieckiego Pana Dyrektora Krzysztofa Dąbrowskiego, Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Pana Waldemara Roszkiewicza, Wizytatora z Kuratorium Oświaty Panią Ewę Lis, Kapitana Henryka Blaszyńskiego z I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki wraz z kompanią honorową i pocztem sztandarowym, Wicestarostę Powiatu Wołomińskiego, Pana Ryszarda Węsierskiego.